min čitanja
min čitanja
Želiš početi učiti njemački jezik i pitaš se koliko će ti vremena trebati savladati svaki (pod)nivo njemačkog jezika? Na pravom si mjestu.
Kad god naiđeš na diskusiju o učenju njemačkog jezika, obično vidiš ljude koji spominju nivoe njemačkog jezika i spominju ih slovima i brojevima, npr. A1, A2, B1, B2, C1 i C2, a u školama stranih jezika gradivo je dodatno podijeljeno, najčešće po podnivoima (A1.1, A1.2, A2.1, A2.2…), zbog lakšeg usvajanja gradiva (jedan nivo je poprilično velik “zalogaj”).
U ovom kratkom vodiču, provest ćemo te kroz svaki od nivoa njemačkog jezika, objasniti koliko će ti otprilike vremena trebati da ih dosegneš, pružiti resurse koji će ti pomoći da do toga dođeš i opisati koliko ćeš vladati njemačkim kada stigneš tamo. Pa krenimo!
Svaka kombinacija slova i brojeva je definirana CEFR (engl. Common European Reference Framework), odnosno ZEROJ standardima.
ZEROJ označava “Zajednički europski referentni okvir za jezike” i to je sistem koji se koristi u Europi da precizira učenje jezika i poznavanje koliko netko vlada jezikom. Tvoj ZEROJ nivo odlučuje koliko dobro govoriš njemački jezik.
Dakle, počnimo sa osnovnim pitanjem:
Njemački jezik ima šest ZEROJ nivoa: A1, A2, B1, B2, C1 i C2. Početni nivo je A1 (apsolutni početnik) dok je posljednji mogući nivo C2 (tečni/izvorni govor).
Jezični ispit za dobivanje certifikata iz njemačkog jezika polaže se po nivoima (A1, A2, …), dok kursevi mogu biti podijeljeni na više dijelova, najčešće 2 podnivoa (npr. A1.1, A1.2, A2.1, A2.2…) zbog lakšeg usvajanja gradiva.
Dostizanje nivoa A1 (od točke bez prethodnog znanja određenog jezika) procjenjuje se da će trajati između 120 i 140 sati nastave.
U biti, ova prva dva nivoa njemačkog jezika su vrlo elementarna, i oni su minimum potreban za ostvarivanje komunikacije na njemačkom jeziku.
Iako postoji mnogo različitih načina za početak učenja njemačkog, otkrili smo da je najefikasniji način putem grupnih kurseva.
B1 govornici njemačkog jezika nemaju problema da razumiju glavne točke razgovora kada se koristi jasan standardni njemački jezik, posebno kada je tema nešto poznato poput škole ili posla.
Ako dostigneš ovaj nivo, možeš biti siguran da možeš podnijeti većinu situacija na putovanju s kojima ćeš se suočiti ako odeš u Njemačku.
Ako si specijalista u određenoj oblasti, na B2 ćeš imati mogućnost da lako razgovaraš o temama u okviru svoje specijalnosti.
Zaključujemo, B1 i B2 nivoi u njemačkom jeziku su kad zaista počneš samostalno koristiti jezik, ne zahtijevajući malo ili nimalo pomoći u održavanju razgovora.
Statistike kažu da je potrebno otprilike barem 400 sati da dođeš do B2 nivoa. Ne dozvoli da te taj broj uplaši, jer uz pomoć naših jezičnih majstora i posebne metode učenja, ta brojka se može vrlo efektivno smanjiti.
U ovom trenutku moći ćeš razumjeti širok spektar tekstova sa zahtjevnim konceptima i impliciranim značenjima.
C1 govornici gotovo nikada ne moraju tražiti jednostavnu riječ kako bi izrazili svoje ideje.
C2 govornici izražavaju svoje misli na vrlo precizan i nijansiran način, bez obzira na to koliko su te misli složene.
Samim time, C nivoi su u suštini potpuno poznavanje njemačkog jezika. I teško je reći koliko dugo će ti trebati da dostigneš ovaj nivo, jer zavisi od toga koliko često koristiš jezik. Goethe-Institut kaže da moraš učiti njemački najmanje 1200 sati da bi došao do ove točke. Ali realno, moglo bi ti trebati do 3 godine da dostigneš C2 nivo.
Ne bi se trebali osjećati obeshrabreno ako smatraš da ti je nivo C2 van domašaja, jer se čak i starosjedioci njemačke bore da dostignu ovaj nivo. Ali čestim i pravilnim učenjem i vježbom sigurno ćeš doći do svojih ciljeva njemačkog govornog područja.
Zamisli kako bi bilo super studirati medicinu od pete godine. Ionako ćeš “usput” naučiti dio toga što trebaš znati sa prethodnih godina. Zar to ne bi bilo sjajno? Pa i ne baš, zar ne?
Preskakanjem nećeš ništa postići, već ćeš samo imati problem s praćenjem nastave na višem nivou koji nije predviđen za tebe, jer je gradivo povezano i samo se nastavlja na idućem nivou tj. podrazumijeva se da vrlo dobro vladaš znanjem s prethodnog nivoa.
Važno je znati da jezični nivoi podrazumijevaju određeno vladanje jezikom, a pokrivaju 4 kompetencije koje su slušanje, čitanje, pisanje i govor.
Ako si se ranije susreo s njemačkim jezikom, u Vokabuli možeš uraditi besplatan test znanja iz njemačkog jezika i procijeniti svoju razinu poznavanja njemačkog jezika.
Da bi savladao sve što se traži na A1 nivou njemačkog jezika, potrebno je otprilike 140 sati učenja. Dok za C1 nivo treba između 1000 do 1200 sati učenja. Uz ovo se dodatni rad kući (zadaće) podrazumijevaju
Također treba uzeti u obzir da svi uče različitim tempom, odnosno nekome treba duže da savlada jezik, a nekome kraće, tako da se ove satnice mogu povećati ili umanjiti, ovisno o vama i tvojim kapacitetima.
Učenje je proces kojem treba vremena da sazrije i u većini slučajeva se ne može požurivati.
Vjerojatno ćeš imati ovo pitanje na umu ako već učiš njemački jezik. Opis svakog nivoa zasebno može dati grubu ideju o tome gdje se uklapaš među 6 nivoa njemačkog jezika, ali najprecizniji način da procijeniš svoj nivo je da uradiš procjenu znanja u nekoj od renomiranih škola stranih jezika, poput Vokabule.
Prvi korak na određivanju tvog nivoa njemačkog jezika je da uradiš besplatnu pismenu procjenu znanja njemačkog jezika.
Sa svim uključenim različitim nivoima i procjenama, njemački jezik ima lošu reputaciju kao “težak jezik”. Mnogi ljudi se previše plaše napravi prvi korak. Uz Vokabulu prvi korak može biti besplatan kurs njemačkog jezika. Sigurni smo da ćeš uz naše kurseve ponovo otkriti radost i sreću učenja novog jezika!
Sad kad znaš što predstavlja svaki od nivoa, odaberi svoj savršeni kurs njemačkog jezika i kreni na putovanje od A1 do C2!